zlot autostopowiczów

Zloty i wyścigi autostopowe

Ci, którzy uważają, że autostop to praktyka, która wymiera, powinni spojrzeć na statystki! Według członków Stowarzyszenia Autostopowiczów Polskich, społeczność fanów podróży za jeden uśmiech liczy sobie już około 40 tysięcy osób!

Podróżnicy chętnie spotykają się na zorganizowanych eventach, gdzie mają możliwość podzielić się doświadczeniami z podróży, planami na przyszłe wojaże czy po prostu spędzić czas z pozytywnymi ludźmi, dzielącymi ich pasję.

Najpopularniejszymi wydarzeniami, organizowanymi cyklicznie i odnoszącymi sukces nawet na skalę europejską są zloty oraz wyścigi.

Zloty autostopowiczów

Największe zloty w kraju organizuje „Stowarzyszenie Autostopowiczów Polskich”, od lat przygotowując kilka spotkań w roku. Najpopularniejszym z nich jest „Ogólnopolski Sylwester Autostopowy”, który od lat cieszy się popularnością i w każdym kolejnym roku przyciąga coraz więcej pozytywnie zakręconych podróżników. W ramach działalności stowarzyszenia odbyło się już ponad trzydzieści zlotów, a corocznie organizowane są cztery, między innymi:

Wyżej wspomniany Sylwester Autostopowy - kilkudniowy zlot pełen koncertów, atrakcji i ciekawych prezentacji o podróżach.

„Początek Sezonu Autostopowego”, podczas którego możesz podzielić się swoimi inspiracjami i pomysłami na nadchodzące podróże. Być może znaleźć partnera wyprawy?

„Ogólnopolski Zlot Autostopowy”, ten dla odmiany organizowany jest na koniec sezonu. Daje możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami z wyjazdów, zdobycia cennej wiedzy od bardziej doświadczonych autostopowiczów podczas prelekcji oraz oczywiście świetnej zabawy w towarzystwie osób o podobnej pasji.

Wyścigi autostopowiczów

Wyścig może być świetną okazją dla autostopowiczów z doświadczeniem, którzy chcą przetestować swoje umiejętności, jednak niech nie zwiedzie was nazwa „wyścig”! Bo to nie rywalizacja czy dotarcie jako pierwszy do mety jest najważniejsze – podobnie jak w przypadku zlotów chodzi głównie o świetną zabawę i możliwość poznania ludzi mających bzika na punkcie podróży.

Rajdy cechuje zazwyczaj cudowna atmosfera, przyciągająca nowicjuszy i doświadczonych autostopowiczów z całej Polski. Wzięcie udziału w wyścigu to super pomysł na rozpoczęcie przygody ze stopem! Jeżeli brak Ci doświadczenia lub odwagi, partner podroży (startuje się w duetach) i inni autostopowicze spotykani na trasie na pewno chętnie Ci pomogą.

W Polsce organizowanych jest kilka wyścigów. Startują z różnych miast, proponując dłuższe, lub mniej skomplikowane trasy. Zazwyczaj przed uczestnictwem należy wpłacić niewielkie wpisowe: cena obejmuje koszt gadżetów, koszulek oraz ubezpieczenia. Aby wziąć udział w rajdzie, potrzebujesz drugiego autostopowicza, z którym stworzysz wyścigowy duet. Nikt z Twoich przyjaciół nie chce się wybrać? Nie martw się, organizatorzy rajdów umożliwiają skojarzenie ze sobą autostopowiczów, którym brakuje towarzysza podróży.

Rajdy w Polsce

W Polsce corocznie organizowanych jest kilka rajdów dla fanów autostopu.
Największym wyścigiem autostopowym nie tylko w Polsce, ale całej Europie jest „Autostoprace”. Co roku startuje z kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W 2018 roku wzięło w nim udział ponad 1000 osób!

Celem jest dotarcie w jak najszybszym czasie do wybranego, europejskiego miasta. Na miejscu przygotowany jest kemping, gdzie przez kilka dni organizatorzy oferują mnóstwo atrakcji, koncertów imprez, ale też prelekcji, podczas których możesz usłyszeć cenne rady dot. podróżowania. To świetna okazja, aby spotkać się z innymi autostopowiczami i podzielić wrażeniami z wyjazdów. Pierwszy „Autostoprace” zorganizowano w 2009 roku – wtedy w wyścigu uczestniczyło tylko i aż 170 osób.

Kolejnym znanym wyścigiem jest „Wyścig Autostopem”. W przeciwieństwie do Autostoprace, możesz wystartować z trzech różnych miast: Gdańska, Poznania lub Warszawy. Na mecie na uczestników czeka pole namiotowe, a na nim mnóstw zorganizowanych atrakcji jak grille, gry zabawy i animacje. W 2018 roku autostopowicze ścigali się do słonecznych Włoch.

„Kortowski Rajd Autostopowy” organizowany przez Akademicki Klub Turystyczny działający na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, to jedyny wyścig organizowany lokalnie, w granicach Polski.

Świetna opcja dla podróżników, którzy nie mają czasu na dłuższą wyprawę, brakuje im funduszy lub odwagi na stopowanie poza granicami naszej ojczyzny. Prócz nagrody za najlepszy czas, wyróżnieni są też autostopowicze, którzy podczas raju zrobili najlepsze zdjęcie, czy mieli najciekawsze przebranie. Szczegółów dot. wyścigu szukaj na stronie klubu lub fanpage’u wydarzenia.