udane wakacje

Czemu warto podróżować?

Najczęściej podróżuje się dla przyjemności - aby odpocząć i zrelaksować się w nowym miejscu. Często jednak podróż może mieć zupełnie inne podłoże i prócz oderwania się od codzienności nieść ze sobą wiele cennych wartości. Dla niektórych podróżowanie staje się wręcz stylem życie, dlaczego więc warto ruszyć w drogę?

Powodów jest mnóstwo i choć niektóre z nich nie zawsze idą w parze, to bez wątpienia każdy podczas podróży odkryje, jak wiele można z nich wyciągnąć. Jeżeli dalej znajdujesz sporo wymówek i potrzebujesz dodatkowej zachęty, aby wyruszyć w podróż, przychodzimy z pomocą!

1. Podróże…. dają Ci szansę na poznanie siebie.

Szczególnie jeżeli podróżujesz solo. Podczas wyprawy odnajdziesz się w sytuacjach, których nie miałeś wcześniej okazji doświadczyć - czasem stresujących lub niekomfortowych. To jak z nich wyjdziesz, uczy Cię, jak zachowujesz się w obliczu nowych, nieznanych zdarzeń.
Poznawanie nowych kultur i ludzi pozwala Ci spojrzeć na różne zagadnienia z nowej perspektywy, pozwalając Ci zastanowić się nad swoimi wartościami i poglądami – dając sobie czas na refleksje, możesz w unikalny sposób dowiedzieć się o sobie bardzo dużo.

2. Podróże… pozwalają otworzyć się na ludzi.

Od dzieciństwa jesteśmy ostrzegani, że nie należy ufać obcym. Z góry zakładamy, że każdy ma wobec nas złe intencje, spróbuje nas okraść, oszukać lub skrzywdzić. Sporo w tym poglądzie może się zmienić, gdy zaczniesz podróżować. Bardzo szybko zorientujesz się, że ludzie są dobrzy i chętnie wyciągną do Ciebie pomocną dłoń, nie oczekując nic w zamian.
Podróże to też doskonała okazja, aby pokonać swoją nieśmiałość i zagadywać nieznajomych, co pozytywnie wpływa na poprawę naszych umiejętności społecznych. Jeżeli długo podróżujesz solo, bardzo szybko zatęsknisz za kontaktem z innymi ludźmi i z przyjemnością poznasz nowych przyjaciół.

3. Podróże… pokażą Ci, że nie warto myśleć stereotypowo.

Każdy ma wyrobione zdanie na temat nacji, miejsc czy kultur – nawet jeżeli nigdy nie był w stanie sam ich poznać. Stereotypy często są krzywdzące i opisują kraje oraz tradycje w negatywny sposób: tu drogo, tam niebezpieczne, gdzie indziej ludzie niemili i pewnie okradną. Podróżowanie z otwartym umysłem to najlepszy sposób na przekonanie się, jak jest naprawdę i wyrobienie własnej opinii, opartej na obserwacjach i doświadczeniach z podróży.

4. Podróże… kształcą.

„Nie każda klasa ma cztery ściany”. Jeżeli w szkole historia i geografia nie szły Ci zbyt dobrze, może okazać się, że podczas podróży z łatwością i zaciekawieniem przyswoisz wiedzę o miejscach, które zwiedzasz. Mieszkańcy będą świetnymi nauczycielami, a możliwość spacerowania pomiędzy zabytkami jest zdecydowanie ciekawsza niż oglądanie zdjęć w podręcznikach. Co więcej, możliwość zwiedzania nowych miejsc daje Ci unikalną możliwość poznania ludzi, tradycji i kultury w sposób, jaki nie byłaby w stanie zrobić tego żadna książka.

5. Podróże… to oryginalna szkoła językowa.

Nie ma lepszej szkoły językowej niż kraj, w którym język, którego się uczysz, to mowa ojczysta. Podróże to świetna okazja na oswojenie się z językami obcymi i podszkolenie się.
Nie wstydź się rozmawiać łamanym angielskim z obcokrajowcami i wykorzystaj swoją szansę na przetestowanie, jak Twój angielski sprawdza się w konwersacjach – w żadnej szkole językowej nie dostaniesz lepszej lekcji. Do prostej komunikacji nie potrzebujesz wszystkich złożonych zasad gramatycznych, a praktyka czyni mistrza!

6. Podróże… są niezastąpionym źródłem inspiracji.

Podróże, nawet te bardzo krótkie, są ucieczką od codziennej rutyny. Chociaż na chwilę możemy oderwać się myślami od naszych zmartwień, obowiązków i problemów w pracy. Dzięki temu powracamy do domu ze świeżym umysłem, pełni energii do działania i z głową pełną pomysłów, gdyż podróże są świetnym źródłem inspiracji.
Nowe miejsca, smaki, kolory czy zachowania w odwiedzanych przez nas krajach mogą dać nam nowe spojrzenie na temat, z którym do tej pory się zmagaliśmy.

7. Podróże… uczą pokory i wdzięczności.

Podróżując po świecie, szybko zobaczysz różnice w statusie i poziomie życia na ziemi, na własne oczy widząc, jak ciężkie mogą być niektóre aspekty życia w innych krajach i z jakimi problemami zmagają się mieszkańcy. Problemy, o których Ty nigdy nie musiałeś myśleć lub się martwić. W ten sposób podróże uczą ogromnej wrażliwości oraz wdzięczności za to, co masz. Poznawanie świata to niezwykła lekcja pokory.