plan podróży

Jak tanio podróżować?

Często główną przeszkodą dla podróży wydają się ograniczone fundusze. Gdy ktoś zada pytanie „Czemu nie podróżujesz?”, bardzo szybko usprawiedliwiamy się brakiem pieniędzy. Żyjemy w czasach, gdy podróże nie są już tylko przyjemnością zarezerwowaną dla bogaczy. Choć zwiedzanie świata (szczególnie niektórych jego zakątków) może nas sporo kosztować, nie oznacza to, że nie da się podróżować tanio. Za darmo? Może być trudno. Fajny wyjazd za małe pieniądze? Da się!

1. Wybieraj hostele, spróbuj couchsurfingu.

Nie zatrzymuj się w hotelach bądź drogich pensjonatach. Najlepszym rozwiązaniem dla podróżnika bez pieniędzy są hostele lub couchsurfing, czyli możliwość spania za darmo u kogoś, kto z dobrej woli udostępnia łóżko lub kanapę. Couchsurfing cieszy się popularnością wśród młodych ludzi i, jako że host pozwala na nieodpłatny nocleg, grzecznym jest podarować mu jakiś drobiazg z naszego kraju – lokalny przysmak, małą pamiątkę.
Nie bój się też hosteli – opłata za łóżko w wieloosobowym pokoju jest bardzo niska. Nie przerażaj się na myśl o spaniu z 10 osobami w jednym pomieszczeniu – zwykle łóżka oddzielone są kurtynami lub małymi drzwiczkami, zapewniając gościom pewną prywatność.

2. Omijaj restauracje dla turystów, szykuj swoje przekąski.

Drogie restauracje na starówkach i w turystycznych dzielnicach omijaj szerokim łukiem – wszystkie nastawione są na podróżników, a pozycje w menu są bardzo drogie. Nie zawsze wysoka cena jest odpowiednikiem jakości i lokalnego smaku. Zazwyczaj lokalne przysmaki powinny być tanie, o ile stołujesz się tam, gdzie mieszkańcy – nawet w Dubaju można zjeść obiad za grosze.
Na podróż samolotem pakuj swoje jedzenie. Jeżeli cena biletu nie obejmuje posiłku, wykupienie go na pokładzie sporo Cię będzie kosztować. Podczas niskobudżetowych wycieczek dobrze robić sobie kanapki, do plecaka wrzucać przekąski i owoce, tak aby podczas zwiedzania nie burczało nam w brzuchu. Zatrzymując się co chwila w sklepach i knajpkach, tylko aby coś przekąsić, wydasz dużo pieniędzy.

3. Nie bierz wielkiego bagażu.

Przepakowany bagaż to duży problem – wciąganie gigantycznej walizki po schodach czy długi marsz z przeładowanym plecakiem to horror dla podróżników. Poza ograniczeniem komfortu zbyt duży bagaż może również wpłynąć na zwiększenie kosztów wyjazdu.
Podczas gdy wiele tanich linii lotniczych oferuje loty w atrakcyjnych cenach, podróżnikowi w cenie biletu przysługuje jedynie mały bagaż podręczny, który mieści się w skrytce nad siedzeniem. Opłaty za nadanie bagażu lub nadbagaż często mogą wynieść więcej, niż kosztował Cię sam bilet. Podczas podróży stawiaj na minimalizm!

4. Słuchaj rad lokalnych, zrób research przed podróżą.

Nie daj się zrobić w konia! Przed wyjazdem zrób odpowiedni research na temat miejsca, do którego się wybierasz. Sprawdź, ile kosztują atrakcje turystyczne, jakie są ceny jedzenia, w której dzielnicy znajdziesz tani nocleg. Jeżeli masz możliwość zagadania do lokalnych, wykorzystaj ich wiedzę!
Ich wskazówki mogą Cię w przyszłości uchronić przed naciągaczami i pułapkami na turystów, oraz zaprowadzić Cię do miejsc, których nie sugerują przewodniki turystyczne. Lokalsi wiedzą, gdzie za grosze można spróbować lokalnych przysmaków i która dzielnica ich miasta jest najciekawsza!

5. Nie bój się targować.

Jeżeli planujesz zakupy na targach czy bazarach, nigdy nie wstydź się targować! Cena, którą podają sprzedawcy na widok turysty, zazwyczaj dalece odbiega od wartości produktu. W zależności od kraju, który zwiedzasz, możesz wytargować się do nawet pięćdziesięciu procent początkowej kwoty!
Sprawdź, jakie są najskuteczniejsze techniki targowania się i wykorzystaj je podczas kolejnej podróży. Pamiętaj, aby nigdy nie zapominać o uśmiechu! Ponurą miną nie zachęcisz sprzedawcy do negocjacji.