autostopem przez Polskę

Autostop w Polsce

Jeżeli autostop kojarzysz jedynie z amerykańskich filmów czy książek, może Ci się wydawać, że ta forma podróży jest popularna na zachodzie, ale u nas na marne jest jej szukać. Nic bardziej mylnego! Choć dziś praktyka autostopu nie jest tak popularna, jak przed laty, to społeczność autostopowiczów w Polsce jest bardzo liczna, a widok wesołego turysty wyciągającego kciuk przy drodze nie jest obcy polskim kierowcom.
Jeżeli chcesz wkręcić się w społeczność pozytywnie zakręconych podróżników, sprawdź informacje o zlotach i wyścigach autostopowiczów organizowanych na terenie naszego kraju.

Komu stopowanie w Polsce przypadnie do gustu?

Wyprawa autostopem po Polsce to świetna praktyka dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sposobem podróżowania. Pozostając w granicach naszego kraju, nadal jesteś relatywnie blisko domu i w wypadku nieoczekiwanych sytuacji powrót nie powinien stanowić większego problemu. Jeżeli marzy Ci się wielomiesięczna podróż dookoła świata, ale nigdy nie próbowałeś swojego szczęścia z autostopem, zacznij od krótkich wyjazdów – spróbuj za cenę uśmiechu wybrać się nad polskie morze, lub w góry. Z czasem nabierzesz odwagi oraz doświadczenia, które ułatwią Ci w przyszłości dłuższe, trudniejsze wyprawy.

Jakie są zalety stopowania w kraju ojczystym?

Największą zaletą podróżowania stopem po Polsce, jest łatwość w komunikacji z kierowcami – to jedyne miejsce na świecie, gdzie nie musisz zmagać się z barierą językową!
Polska uważana jest za kraj przyjazny autostopowiczom i złapanie auta nie zajmuje u nas dużo czasu. Rodacy chętnie pomagają stopującym turystom, ponieważ wiele osób nadal pamięta czasy świetności autostopu, ciesząc się, gdy młodzi podtrzymują tę niezwykłą tradycję. Sporym plusem przemieszczania się w granicach kraju jest możliwość spakowania się w mały plecak – przyjmując, że podróż nie zajmie Ci kilku miesięcy, nie musisz dźwigać ze sobą ciężkiego bagażu.

Jak stopuje się w Polsce?

Z relacji autostopowiczów wynika, że w Polsce świetnie sprawdza się łapanie stopa przy drodze. Jeżeli nie wybierasz się daleko, wystawiony kciuk załatwi sprawę. Możesz też zamachać kilkakrotnie ręką. Planując podróż na dłuższy dystans, przygotuj karton z nazwą miejscowości, do której zmierzasz – zawęzi grono kierowców do tych, którzy jadą w tym samym kierunku.
W Polsce sporą popularnością cieszy się CB radio (głównie wśród kierowców TIR-ów), możesz wykorzystać je, kiedy szykujesz się do przesiadki. Aby szybciej złapać stopa, warto wyposażyć się w wesoły, kolorowy kapelusz, dzięki któremu ocieplisz swój wizerunek.

Na jakie utrudnienia należy się szykować?

Nie próbuj łapać stopa w centrum dużych miejscowości – szanse na powodzenie tej misji są niewielkie, gdyż zbyt wielu kierowców porusza się jedynie w obrębie miasta. Omijaj też autostrady i drogi ekspresowe. Autostop jest na nich zabroniony, a łamanie tego prawa jest dużym zagrożeniem dla twojego bezpieczeństwa i ryzykiem na dostanie wysokiego mandatu.