bagaż autostopowicza

Co zabrać w podróż autostopem?

Pakując się na wyjazd, trzymaj się żelaznej zasady wypraw z plecakiem: minimalizm to podstawa. Ciężki plecak utrudni Ci wędrówkę, a ponadto może zablokować kilka dobrych szans na złapanie stopa – nie zawsze kierowca ma wystarczająco miejsca w samochodzie, aby prócz autostopowicza zmieścić ogromny plecak, nie mówiąc już o podróżowaniu w duecie.

Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć lub chcesz sprawdzić, czy pakujesz się w odpowiedni sposób, przeanalizuj swój bagaż z naszą listą rzeczy porad. Które rzeczy ułatwią Ci podróż, a które okażą się tylko zbędnymi kilogramami?

Solidny plecak

Zanim zaczniemy mówić o tym, co należy zabrać, warto by zastanowić się, gdzie to wszystko spakować. Podróżując stopem, czasem musisz przemieszczać się pieszo, chociażby w poszukiwaniu nowego miejsca do łapania. Nigdy też nie wiesz, gdzie będzie mógł wysadzić Cię kierowca – w każdym momencie musisz być przygotowany do nawet kilkukilometrowego marszu, dlatego dobry plecak to podstawa.

Czym kierować się przy wyborze plecaka, z którym planujemy sporo wędrować?

Zwróć uwagę czy plecak, który Cię interesuje, ma dużo zapięć, przegródek w środku i bocznych kieszeni. To bardzo ważne, aby był lekki i nieprzemakalny.
Dopasuj litraż plecaka do długości wędrówki, ale też swojej wagi. Zakłada się, że średnia maksymalna waga (pełnego plecaka), który nie sprawia problemów podczas dłuższej wyprawy to: 5-8kg dla kobiet i 8-13kg dla mężczyzn. Upewnij się, że nie kupujesz zbyt dużego plecaka. Odpowiednia pojemność jest ważniejsza od dobrej firmy, chociaż w solidny plecak warto zainwestować.
W dłuższą podróż, prócz dużego plecaka warto zabrać mały plecaczek lub nerkę, w której bezpiecznie możesz przechowywać dokumenty i pieniądze. Mały plecak sprawdzi się, jeżeli podczas podróży chcesz na spokojnie zwiedzać miasto i masz możliwość zostawienia dużego plecaka w bezpiecznym miejscu.

Odpowiednie obuwie

Bez odpowiednich butów ani rusz! Odpowiednie, czyli takie, w których będzie Ci wygodnie iść po różnych terenach, możesz w nich chodzić cały dzień, nie przemokną, a jeżeli już przemokną, to można je szybko wysuszyć.
Najlepiej sprawdzą się noszone już (te nierozchodzone mogą bardzo obcierać) buty trekkingowe. Jeżeli wybierasz się w chłodne lub deszczowe rejony, najlepiej zainwestować w nieprzemakalne.
Co więcej, za niezawodne obuwie autostopowicze uznają solidne sandały na grubej podeszwie – sprawdzą się podczas podróży po krajach o gorącym klimacie. Szybko wyschną, jeżeli zamokną na deszczu, a w hostelu mogą posłużyć za klapki pod prysznic.

Ubrania

Podobnie jak w przypadku butów, najlepiej spakować ubrania, które sprawdzą się w różnych sytuacjach. Nawet jeżeli masz w plecaku sporo miejsca, nie warto niepotrzebnie zwiększać jego wagi.
Spakuj odzież termoaktywną - sprawdzi się w chłodniejsze dni, wieczorami i gdy planujesz spać w namiocie. Na liście nie może zabraknąć cienkiej, nieprzepuszczającej wiatru kurtki przeciwdeszczowej – najlepiej takiej, którą łatwo zwinąć i zajmuje mało miejsca w plecaku. Dobrze sprawdzi się również foliowa pelerynka przeciwdeszczowa.
Wybierając spodnie, zdecyduj się na sportowe kroje z możliwością odpięcia nogawki. Dzięki temu jedna para sprawdzi się zarówno w gorący, jak i chłodny dzień. W bagażu powinno znaleźć się też miejsce na chustę, która zda egzamin w różnych sytuacjach: do owinięcia szyi przed wiatrem, ochrony głowy przed słońcem, lub zwinięta w kłębek jako prowizoryczna poduszka.

Latarka, odblaski, kamizelka odblaskowa

Dla bezpieczeństwa na drodze, jeżeli planujesz łapać stopa nocą. Stanie przy drodze w ciemności nie tylko zmniejsza Twoje szanse na sukces w złapaniu stopa, ale też naraża Cię na niebezpieczeństwo. Latarka będzie niezbędna wieczorem. Jeśli noce spędzasz w namiocie, czy gdy poruszasz się po lesie.

Elektronika

Powerbank oraz ładowarka samochodowa. Podczas podróży stopem czasem ciężko jest znaleźć toaletę, nie mówiąc już o gniazdku elektrycznym. Dla swojego bezpieczeństwa zadbaj o to, aby mieć zawsze naładowany telefon.
Możesz spakować również czytnik e-booków – trzymaj w nim wszystkie mapy oraz przewodniki turystyczne. Ich papierowe odpowiedniki będą zbyt ciężkie, aby je ze sobą taszczyć. Ciekawa książka może umilić Ci podróż, jeżeli kierowca nie jest rozmowny.

Kosmetyki

Nie ma sensu zabierać ze sobą gigantycznej kosmetyczki. Spakuj to, co najważniejsze, czyli szczotkę i pastę do zębów, zwykłe szare mydło, dezodorant w kulce i wilgotne chusteczki. Miej też pod ręką żel antybakteryjny.
Warto poruszyć temat higieny u Pań podczas miesiączki – tutaj świetnie sprawdzą się kubeczki menstruacyjne, szczególnie gdy przez długi czas nie ma dostępu do toalety. Jeżeli planujesz podróż latem lub wybierasz się do gorących krajów, krem z wysokim filtrem to mus!

Podstawowe leki

Spakuj tylko te leki, które musisz regularnie brać oraz coś na ból głowy, brzucha, gorączkę i biegunkę. Całą resztę zazwyczaj możesz zdobyć gdzieś po drodze, chyba że planujesz podróż po małych wioskach biednych krajów.

Ważne drobiazgi

Namiot do spania, który szybko się rozkłada, karimata lub jej lżejszy odpowiednik – alumata. Jeżeli w miejscu, do którego zmierzasz, noce są chłodne, zabierz również śpiwór. Spakuj dodatkowe markery lub długopisy, blok lub kartony – zazwyczaj lubią kończyć się w nieoczekiwanym momencie. W bagażu uwzględnij też ręcznik z mikrofibry – mały, lekki, szybkoschnący.

Drobne prezenty

Pakując się, nie zapomnij o drobnych pamiątkach z Polski – zazwyczaj kierowcy chcą pomóc autostopowiczowi i nie oczekują nic w zamian, jednak z grzeczności warto przygotować symboliczny drobiazg, którym możesz im podziękować. Świetnie sprawdzą się pocztówki lub coś, co kojarzy się z naszym krajem (jeżeli podróżujesz międzynarodowo).