kobieta łapiąca autostop

Kobieta podróżująca solo

Kobieta podróżująca samotnie to temat, który wielu szokuje lub oburza. Co dopiero kobieta podróżująca samotnie autostopem! W końcu dziewczyna, która decyduje się na samotną podróż, musiała chyba stracić rozum, bo to jak dobrowolne wskakiwanie do samochodów kryminalistów i psychopatów. Czy dziewczyna samotnie przemieszczająca się autostopem wykazuje się nieodpowiedzialnością?

Mimo że statystycznie to mężczyźni częściej są ofiarami napadów lub kradzieży (kobiety częściej padają ofiarą przemocy domowej), to nie można bagatelizować faktu, że to kobiety częściej znajdują się w sytuacjach, kiedy czują się zagrożone. Znacznie częściej też padają ofiarami przytyków i propozycji o podłożu seksualnym oraz przemocy z tym związanej.

Choć podróżowanie stopem uznawane jest za ogólnie bezpieczne, ze względu na powyższe czynniki podróżujące kobiety powinny kierować się czujnością i rozwagą – tak, aby bez obaw cieszyć się przygodą, jaką jest zwiedzanie świata. Nie należy popadać w paranoje i nastawiać się na najgorsze, a jedynie dbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyprawy.

Przede wszystkim – rozważnie wybierz cel swojej podróży. Według strony Worldpackers, najbezpieczniejsze kraje rekomendowane dla kobiet podróżujących solo to: Finlandia, Kanada, Nowa Zelandia, Urugwaj, Szwajcaria, Belgia, Austria, Islandia, Japonia i Chile.

Miejsca te cechuje świetny poziom bezpieczeństwa, niski wskaźnik przestępstw oraz brak negatywnych różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn. Ta lista może posłużyć Ci za dobrą wskazówkę gdzie warto zacząć swoją przygodę.
Są jednak miejsca na ziemi, gdzie z powodów bezpieczeństwa turystyka jest odradzana. Odwiedzanie krajów jak Syria, Somalia czy Sudan łączy się z ogromnym ryzykiem, niezależnie od płci podróżnika. Do jakich lokacji należy podchodzić z rezerwą, jeżeli jest się kobietą?

Panie powinny wystrzegać się lub być bardzo ostrożne podczas samotnych podróży do Indii, Kolumbii, Egiptu, Meksyku czy krajów Bliskiego Wschodu. Są to kraje, w których zaleca się wzmożoną czujność podczas podróży, dlatego najlepiej zrezygnować w nich z opcji łapania stopa solo.

Jeżeli zdecydujesz się na wycieczkę w któreś z tych miejsc, korzystaj z wyższej klasy transportu publicznego, lub oddzielnych wagonów/autobusów tylko dla kobiet (np. w Indiach), zamawiaj taksówki z wyprzedzeniem, nigdy nie łap ich z ulicy. Nie przemieszczaj się też samotnie nocą i pilnuj swoich rzeczy osobistych.

Przed wyjazdem zajrzyj na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, do zakładki zawierającej ostrzeżenia dla podróżujących i sprawdź, jak oznaczony został kraj lub jego poszczególne rejony, do których planujesz się wybrać.

Jak zachować się, jeżeli podczas podróży autostopem poczujesz się zagrożona?

Bądź asertywna i nie bój się odmówić kierowcy, jeżeli składa Ci niemoralne propozycje. Chłodno odpowiadaj na zaczepki o podłożu erotycznym, a jeżeli kierowca nie ustąpi, poproś o zatrzymanie się i opuść samochód.
Nie odpowiadaj uśmiechem i nie dawaj nadziei w odpowiedzi na propozycje zaproszenia do domu, czy spędzenia wieczoru razem. Jeżeli nie jesteś w stanie wprost odmówić, możesz skłamać, że na miejscu czeka na Ciebie Twój chłopak, mąż czy przyjaciel. W każdym momencie możesz poprosić o zatrzymanie auta i opuszczenie go – ufaj swojej intuicji.

W trakcie trasy dzwoń lub udawaj, że dzwonisz do kogoś bliskiego informując, na jakim etapie jesteś, do jakiego miejsca aktualnie zmierzasz i podaj numer rejestracyjny oraz informacje o aucie – jeżeli kto miał wobec Ciebie złe zamiary po zorientowaniu się, że ktoś ma na Ciebie oko może stracić na to odwagę.

Zawsze ubieraj się w sposób odpowiedni do kultury zwiedzanego kraju, zakrywaj dekolt, ramiona oraz nogi, aby nie przyciągać niechcianych spojrzeń. Ponadto, niezależnie od miejsca, w którym przebywasz, łapiąc stopa w krótkiej sukience lub wyzywającym stroju możesz zostać wzięta za Panią lekkich obyczajów.

Zakryj ramiona, spodenki niech sięgają maksymalnie w pół uda lub do kolan, świetnie sprawdzi się za to długa, luźna spódnica – zapewniająca Ci wygodę oraz skromny, lecz kobiecy wygląd.

Bo kobietom dużo łatwiej jest złapać stopa! Kierowcy, widząc dziewczynę łapiącą stopa, zatrzymają się, aby „uratować” ją z niebezpiecznej sytuacji, w jakiej się według nich znajduje. Na widok autostopowiczki chętniej zatrzymają się też Panie lub kierowcy, którzy jadą z dziećmi, lub rodziną. Jest to grupa kierowców, którzy zazwyczaj nie zatrzymają się, widząc łapiącego stopa mężczyznę, z obawy o bezpieczeństwo podopiecznych.

Aby ograniczyć ryzyko, możesz zdecydować się na wsiadanie tylko do aut, których kierowcami są kobiety. Choć znacznie zawęża to opcje wyboru, to będziesz czuła się bardziej komfortowo. Zamiast zatrzymywać samochody przy drodze, zagaduj kierowców na stacjach benzynowych. Świadomość, że to Ty decydujesz, do kogo zwrócisz się z pytaniem, da Ci większe poczucie bezpieczeństwa niż zdawanie się na sytuację losową.